D

Druhy tapiet

Rôzne druhy tapiet poznáme aj z histórie, či už dávnej, keď sa tapetami zdobili steny v sídlach šľachty, ale tej nedávnej - socialistickej, pre ktorú boli typické unifikované (zväčša florálne) tapety.

 

Našťastie, tapety zažívajú renesanciu a svoj veľký návrat do interiérov. Dnes už nepredstavujú gýč, ale práve naopak, unikátny prvok, ktorý dodá miestnosti punc elegancie, nekonvenčnosti, luxusu či glamour štýlu. Podľa toho, čo je pre klienta dôležité. Zďaleka nepredstavujú len dekoračný prvok, ale tapetami sa dá vhodne doladiť celková atmosféra miestnosti napr. tematicky - umelecké, filmové, cestovateľské motívy tapiet. Opačným prístupom je praktické použitie tapety na prekrytie nedostatkov stien (vyblednutia, praskliny), a tak dosiahnuť radikálnu, rýchlu, efektnú zmenu vzhľadu izby.

 

Dnes si môže klient vybrať z množstva materiálov, atraktívnych vzorov ( elegantné, vintage, extravagantné, florálne, geometrické), farieb. Obrovskou praktickou výhodou oproti minulosti je aj to, že dnes sa natierajú lepidlom už iba steny, nie tapety ako kedysi.


Druhy tapiet

1. Papierové - patria medzi klasické a najčastejšie používané tapety, keďže sú cenovo najdostupnejšie.

2. Textilné – sú vynimočné tým, že prach neodrážajú, ale pohlcujú. Sú však ľahko čistiteľné mydlovou vodou.

3. Sklovláknité - zložené z bezalkalickej sklenenej priadze, ktorá výrazne zvyšuje odolnosť tapety proti oteru, mechanickému znehodnoteniu (predurčenie do verejných priestorov), tým pádom predlžujú jej životnosť a zabezpečujú špecifické praktické vlastnosti: umývateľnosť, vode odolnosť, vysokú priedušnosť, protipožiarna odolnosť. Veľkým bonusom je antialergickosť (zloženie tapety bráni usadzovaniu roztočov, plesní, baktérií). Sklovláknité tapety sú ľahko aplikovateľnbé na všetky typy povrchov (betón, omietka, drevo).

4. Vinylové - cenovo dostupnejšia ako kožená tapeta. Častokrát je povrch vinylovej tapety práve imitáciou kože.

5. Drevené - vyrobená zo špeciálneho papiera, na ktorom je nalepená drevená dyha.

6. Kožené - vyrábali sa z kozej alebo teľacej kože a do 17. storočia predstavovali jediný typ tapiet. Až neskôr boli nahradené lacnejším variantom, a to tapetami papierovými a textilnými. Kožené tapety sa v súčanosti vyrábajú najmä z hovädzej kože, udržiavajú sa včelím voskom. Vynikajú dlhou životnosťou, nehorľavosťou. Dobre izolujú zvuk aj teplo.

7. Fototapety - V dnešnej dobe už nie je problémom vyrobiť tento druh tapety napr. podľa obľubenej rodinnej, či dovolenkovej fotky klienta. Sú potom o to osobnejšie.


Vychytávkové typy tapiet:

8. LED (luminiscenčné) tapety - určené náročným klientom, ktorí vyžadujú niečo extra. Vytvárajú výnimočnú atmosféru v interiéri, lebo svelo vo všeobecnosti použivajú bytoví dizajnéri na zdôraznenie či už nábytku alebo obrazu.

9. Fosforeskujúce tapety, ktorých vzor je vytlačený za použitia špeciálnej farby. Svetielkuje až po zahasení svetla.

10. Izolačné - obsahuje častice z grafitu, odrážajúce teplo, a teda tento typ tapiet pomôže zredukovať náklady na vykurovanie. Lepí sa na stenu ako klasické tapety, alebo vytvára podkladovú vrstvu pre iné typy tapiet.

11. Umelecké - inšpirované umeleckými dielami, najčastejšie len výsekom z nich - obľúbená je Klimtov Bozk, Michelangelovo Stvorenie Adama, prípadne abstraktne motivy (Warhol).

12. Retro tapety - v štýle art deco alebo tapety s 3D efektom.

Povrch tapiet môže byť buď hladký alebo plastický (reliéfový).  Vzhľad sa dá meniť lesklým aj matným náterom, prípadne natrieť inou farbou.


Vlastnosti tapiet:

estetické ozvláštnenie stien a celkového interiéru

navodenie atmosféry (napr. aj pomocou umeleckých, tematicky ladených tapiet),

praktické, rýchle a rentabilné prekrytie nedostatkov stien

zvýšenie zvukovej, tepelnej izolácie v miestnosti

optická úprava priestoru (použitím vhodného typu, farby či vzoru tapiet sa dá miestnosť opticky rozšíriť/zúžiť, zväčšiť/zmenšiť)

špecifiká tapiet: umývateľnosť, viacnásobná použiteľnosť (len u niektorých druhov), nekčivosť, antialergickosť, vode odolnosť...

 


Kolekcie tapiet, ktoré nájdete v Gabatexe

Náš sortiment tvoria predovšetkým tapety renomovanej značky Dekoma. Ide o kolekcie :

 

Elements

        Kolekcia tapiet Dekoma ElementsKolekcia tapiet Dekoma ElementsKolekcia tapiet Dekoma Elements

Leatheritz

        Kolekcia tapiet Dekoma LeatheritzKolekcia tapiet Dekoma LeatheritzKolekcia tapiet Dekoma Leatheritz

Textures

        Kolekcia tapiet Dekoma TexturesKolekcia tapiet Dekoma TexturesKolekcia tapiet Dekoma Textures


Čím sa riadiť pri výbere, ako si vybrať farbu, vzor tapety a kam ju umiestniť?

Neexistujú všeobecne najlepšie rady, lebo je široký sortiment a každý klient je individuálny. Netreba sa preto silou mocou držať interiérových trendov, ale skôr dať na svoje pocity pri výbere tapety.

Najprv by sme mali zvážiť, do akej miestnosti tapetu umiestníme. Od toho sa potom odvíjav výber farby a vzoru tapiet. Štýlovo odlišné sú tapety do oddychových miestnosti napr. spálne, kde sa vyžaduje upokojenie, relaxácia a naopak do tých izieb, kde to "žije" (chodba, obývačka, hala) - tam volíme skôr niečo dynamickejšie, čo rozprúdi energiu v domácnosti.

Tapety už zďaleka nepatria výlučne do obývačky, ale čoraz väčšej obľube sa tešia aj v spálni, v detskej izbe, či na chodbách a vo vstupných halách. Dizajnéri už pracujú aj s tapetami v kúpelni, za pomoci ktorých dokážu napr. opticky zväčšiť priestor. Kúpeľnové tapety si však vyžadujú vysokú kvalitu, nakoľko v tejto miestnoti je vysoká miera vlhkosti. Trendové je aj aplikovanie tapety napr. na kuchynskú linku, či nábytok, ktorému tak dáte rýchlo nový look. Kreativita v tomto smere nepozná hranice. 

Otapetovať môžete jednu alebo aj viacero stien. Závisí to od farby a vzoru na tapete. Výraznejsie tapety sa hodia skôr len na jednu stenu, tapety s decentnejšim (jemným) vzorom môžu byť pokojne aj na všetkých stenách. Pre tých odvážnejších a extravagantnejším klientov nie je ničím výnimočným ani otapetovanie stropu alebo kolmých častí schodov.

Na čo si ale rozhodne dávajte pri výbere pozor, sú geometrické vzory a obrazce tapiet. Na príliš veľkej ploche niekedy pôsobia rušivo, až nepríjemne. To isté platí aj o kombinovaní vzorov. Niekedy je menej viac. Najlepšie je však poradiť sa s odborníkmi z Gabatexu, ktorí majú niekoľkoročné praktické skúsenosti. Radi vám poradíme v našom showroome v Prešove.


Praktické rady

Všetky rolky tapiet kupujte u jedného predajcu, aby boli kompatibilné (oceníte to najmä pri tapetami so vzormi).

Tapetu kupujeme ako posledný prvok do interiéru,keď už je všetko zladené, lebo tapeta by nemala dominovať, len vhodne dotvárať priestor.

Podmienkou pri výbere je vzájomné ladenie s nábytkom, kobercami, tieniacim stystémom, dekoráciami.

Tapety by nemali byť vo farbe, ktorá sa v miestnostni nevyskytuje vôbec, lebo tapeta by nemala dominovať, len vhodne dotvárať priestor.

Pred samotným tapetovaním je nutné natrieť povrch penetračnou vrstvou, aby sa plocha zjednotila.

Na lepenie tapiet používajte výlučne špeciálne lepidlá na to určené.

Pamätajte na to, že tapetami sa dá dosiahnuť optická hra s priestorom (malé miestnosti budú pôsobiť ešte stiesnenejším dojmom).

Vzory na tapetách voľťe opatrne, a to tak, aby sa vzájomne nerušili s ostatnými prvkami a nevzbudzovali chaos.

• Myslite aj na detaily - neničte celkový dojem z tapiet klasickými vypínačmi. Radšej investujte do dotykových vypínačov, ktoré sa aktivujé zévanom vzduchu pri zakývaní rukou.